OPA2316QDGKRQ1 OverviewThere is a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case in which the instrumentation amplifier is packaged. Buffer amps of this type are called General Purpose-types. A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the buffer op amp. The number of terminations is approaching the 8 mark. The linear amplifier should be run at 5V at all times, so please keep that in mind when using it. 8 pins are included on the operational amplifiers. For this electronic part, it is recommended that you mount it with type Surface Mount. It is important to note that this linear amplifier works well at a temperature of -40°C~125°C when it comes to operating temperatureA linear amplifier like this has 2 circuits on it. A benefit of this op amp ic is that it outputs Rail-to-Rail signals, which is one of the many advantages it has to offer. We recommend that you use this electronic part with an 400μA supply in order to get the best performance from it. The Automotive, AEC-Q100 represents the op amp's series number.
OPA2316QDGKRQ1 Featuressupply voltage of 5V
Output Type: Rail-to-Rail
OPA2316QDGKRQ1 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
OPA2316QDGKRQ1 Instrumentational OP Amps applications.
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | OPA2316 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Circuits | 2 |
| Current - Supply | 400μA |
| Slew Rate | 6V/μs |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Current - Input Bias | 5pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 1.8V~5.5V ±0.9V~2.75V |
| Bandwidth | 10MHz |
| Unity Gain BW-Nom | 10000 kHz |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.015μA |
| Supply Voltage Limit-Max | 7V |
| Voltage - Input Offset | 500μV |
| Current - Output / Channel | 50mA |
| Height | 1.07mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 970μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |