THS3001IDGNR OverviewIn the package, you will find a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad-case to contain the op amp ic. The instrumentation amplifier in this picture is of the Current Feedback-type. A Tape & Reel (TR) case is used for delivering the op amp. During the past two weeks, there have been close to 8 terminations. A total of 8 pins are located on this board. This linear amplifier should be powered by an 5V battery. The op amp ic has an array of 8 pins on it. Op amp rates 3mV as input offset voltage. For this electrical component, Surface Mount is the recommended mounting type. According to the manufacturer, this buffer op amp works well at -40°C~85°C , which is a good operating temperature. Using an 6.6mA supply current, this operational amplifier ics can be operated. On the buffer amps, there are 1 channels that can be used. The linear amplifier is packaged by using a TR axis.
THS3001IDGNR Features8 Pins
supply voltage of 5V
THS3001IDGNR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
THS3001IDGNR Instrumentational OP Amps applications.
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
Signal amplification
Signal filtering
Signal operation
Video computer boards
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 24.408939mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Packing Method | TR |
| Max Power Dissipation | 1.71W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | THS3001 |
| Pin Count | 8 |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 6.6mA |
| Nominal Supply Current | 8.5mA |
| Power Dissipation | 1.71W |
| Slew Rate | 6500V/μs |
| Amplifier Type | Current Feedback |
| Common Mode Rejection Ratio | 62 dB |
| Current - Input Bias | 2μA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 9V~33V ±4.5V~16.5V |
| Output Current per Channel | 120mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3mV |
| Bandwidth | 420MHz |
| Gain Bandwidth Product | 1.75GHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Unity Gain BW-Nom | 420000 kHz |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Input Offset | 1mV |
| Settling Time | 40 ns |
| Low-Bias | NO |
| Micropower | NO |
| -3db Bandwidth | 350MHz |
| Programmable Power | NO |
| Max I/O Voltage | 3mV |
| Height | 1.1mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 1.02mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |