PI6C18551WEX OverviewThe clock divider is packaged in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. The package is in the form of a Tape & Reel (TR). As a rule, the maximum value for normal operation is 160MHz. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution). When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 3.135V~5.25VV. It is located in the way of Surface Mount. The output is CMOS, TTL. It is operated by using 8 pins. This is a member of the PI6C18551 family. By default, output 4 is set.
PI6C18551WEX FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
PI6C18551WEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C18551WEX Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3.135V~5.25V |
| Base Part Number | PI6C18551 |
| Output | CMOS, TTL |
| Number of Outputs | 4 |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 6 ns |
| Turn On Delay Time | 8 ns |
| Frequency (Max) | 160MHz |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |