TLV2404IDR OverviewThe linear amplifier is packaged in a 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. This is a General Purpose type op amp. Linear amplifier is delivered in a Cut Tape (CT) case. The number of terminations approaches 14. Buffer amplifier has a total of 14 pins. Please take in mind that this instrumentation amplifier should be run at 2.7V. The buffer op amp includes 14 pins. Regarding input offset voltage, op amp rates 1.2mV. Surface Mount is the recommended mounting type for this linear amplifier. With regard to operating temperature, this op amp functions well at -40°C~125°C. This op amp can operate from a supply current at 900nA. Voltage gain should remain at 120dB. The op amp ic has 4 channels on it. This op amp ic outputs Rail-to-Rail signals, which is one of the many benefits it has. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 8V. TR is adopted to pack the instrumentation amplifier.
TLV2404IDR Features14 Pins
supply voltage of 2.7V
120dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
TLV2404IDR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV2404IDR Instrumentational OP Amps applications.
Inverse/same-phase proportional circuit
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 2.7V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Base Part Number | TLV2404 |
| Pin Count | 14 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 8V |
| Power Supplies | +-1.25/+-8/2.5/16V |
| Number of Channels | 4 |
| Operating Supply Current | 900nA |
| Nominal Supply Current | 3.96μA |
| Power Dissipation | 1.022W |
| Output Current | 200μA |
| Slew Rate | 0.0025V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 63 dB |
| Current - Input Bias | 100pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.5V~16V ±1.25V~8V |
| Output Current per Channel | 200μA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.2mV |
| Bandwidth | 5.5 kHz |
| Unity Gain BW-Nom | 5.5 kHz |
| Voltage Gain | 120dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.0009μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 100dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 17V |
| Voltage - Input Offset | 390μV |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | NO |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.0003μA |
| Programmable Power | NO |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 5.5 kHz |
| Max I/O Voltage | 1.2mV |
| Input Offset Current-Max (IIO) | 0.00025μA |
| Height | 1.75mm |
| Length | 8.65mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |