SN74AVC8T245DGVR OverviewIn the package 24-TFSOP (0.173, 4.40mm Width), it can be found.A Tape & Reel (TR) package is used to package it.In its configuration, Tri-State, Non-Inverted is used as the output.There is Voltage Level translator type for this electrical device.A Surface Mount mounting method has been used for this electronic part.A Bidirectional channel type is associated with this electrical device.In the operating environment, the temperature is -40°C~85°C TA.Level translators achieves superior flexibilLevel translatorsy by using 1 circuLevel translatorss.Transmission lines can be terminated using 24 terminations to end them.A base part number 74AVC8T245 indicates the related parts.The supply voltage of this device is 1.5V, and it is powered by it.A total of 24 pins are included.The device is a member of the 74AVC series.24 pins are used in its design.An electronic part with 8 bits is designed.Supports a voltage of 3.6V as its maximum supply voltage.The minimal voltage for operation is 1.2V.1.2V~3.6V is the supply rail configuration on the VCCA.1.2V~3.6V is the supply rail configuration on the VCCB.This mount is done using the method of Surface Mount.Channel count is 8.Level translators uses a logic IC of type BUS TRANSCEIVER.In transmission lines, there are 2 terminations, in which an impedance-matching device is used to end the line.This electronic device is categorized as a AVC electronic device.Aquiescent current is consumed by 15μA without being affected by external forces.Considering its reliability, this device is appropriate for TR.
SN74AVC8T245DGVR Features24-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 circuits
24 pin count
74AVC series
24 pins
SN74AVC8T245DGVR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74AVC8T245DGVR voltage translators & level shifters applications.
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 60.894776mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74AVC |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Base Part Number | 74AVC8T245 |
| Pin Count | 24 |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.2V |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 8.7 ns |
| Quiescent Current | 15μA |
| Turn On Delay Time | 2.5 ns |
| Family | AVC |
| Logic Function | Transceiver, Translator |
| Data Rate | 320Mbps |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Logic IC Type | BUS TRANSCEIVER |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 5.4 ns |
| High Level Output Current | -12mA |
| Channel Type | Bidirectional |
| Low Level Output Current | 12mA |
| Control Type | COMMON CONTROL |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 0.025mA |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 1.2V~3.6V |
| Voltage - VCCB | 1.2V~3.6V |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1.05mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |