TXS0206-29YFPR OverviewA package called 20-XFBGA, DSBGA contains it.A package of Tape & Reel (TR) has been used.In this configuration, the output is set to Open Drain.Translator type Voltage Level is associated with this electrical device.Surface Mount is the way in which this electronic part is mounted.Electrical device with type Bidirectional channel.Level translators operates at -40°C~85°C TA.The superior flexibility of the system is achieved through its use of 1 circuits.As part of the transmission line termination process, there are a total of 20 terminations.Based on this base part number TXS0206, its related parts can be identified.In order for it to operate, it needs to be powered by a voltage of 1.2V.Level translators has 20 pins.Level translators has 20 pins.Voltages above 3.6V are supported.This device requires a minimum voltage of 1.1V.A VCCA supply rail is configured as 1.1V~3.6V.A VCCB supply rail is configured as 1.1V~3.6V.With the Surface Mount method, it is mounted.Level translators is 4 channels.The quiescent current consumed by it is 6μA because it is unaffected by external factors.Operating can ensure that SIM Card Interface is achieved.A total of 6 outputs are configured.
TXS0206-29YFPR Features20-XFBGA, DSBGA package
1 circuits
20 pin count
20 pins
6 outputs
TXS0206-29YFPR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TXS0206-29YFPR voltage translators & level shifters applications.
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-XFBGA, DSBGA |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e1 |
| Feature | SIM Card Interface |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Base Part Number | TXS0206 |
| Pin Count | 20 |
| Number of Outputs | 6 |
| Output Type | Open Drain |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.1V |
| Nominal Supply Current | 6μA |
| Propagation Delay | 4.1 ns |
| Quiescent Current | 6μA |
| Logic Function | Translator |
| Data Rate | 60Mbps |
| Interface IC Type | INTERFACE CIRCUIT |
| High Level Output Current | -8mA |
| Channel Type | Bidirectional |
| Low Level Output Current | 8mA |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 1.1V~3.6V |
| Voltage - VCCB | 1.1V~3.6V |
| Height Seated (Max) | 0.5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |