STM32F207VCT6TR OverviewPackaged in a 100-LQFP format. A total of 82 I/Os are on the Microcontroller. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on a core called 32-Bit. The type of its program memory is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. A STM32F2 series electrical component is used in this application. This program has a program memory of 256KB 256K x 8 bytes, which is the size of the program. With a ARM® Cortex®-M3 Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. ICs for MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral parts. There are 100 terminations on the IC chip, which means there are 100 terminations on the integrated circuit chip. In addition, MCU chip comes with a 32-bit size. Microcontroller chip has outputs of 3.3V volts. The system has YES channels for DMA communication. There is 256kB memory size assigned to the part. Alternatives can be found by searching through the base part number STM32F207 to find them. At a frequency of 120MHz, Microcontroller can operate efficiently. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. Chips have 100 pins. There are 14 timers/counters in this device. In total, it has 100 pins. The CORTEX-M3 CPU family is embedded in the device, so it can handle a wide range of operations. It is equipped with a ARM core architecture which is integrated into it. As part of the part, 6 serial I/Os have been incorporated.
STM32F207VCT6TR Features100-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F207VCT6TR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F207VCT6TR Microcontroller applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | STM32F2 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 120MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32F207 |
| Pin Count | 100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 82 |
| RAM Size | 132K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Memory Card, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Supply Current-Max | 93mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Address Bus Width | 32 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | CORTEX-M3 |
| Low Power Mode | YES |
| Number of Serial I/Os | 6 |
| On Chip Data RAM Width | 32 |
| Number of DMA Channels | 16 |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |