STM32F207VFT6TR OverviewIn a 100-LQFP package, the MCU is available. 82 I/Os are available. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. The 32-Bit core is the core of the MCU. There is a FLASH type of memory for its program. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. STM32F2 series components make up this electrical component. 768KB 768K x 8 is the size of its program memory. A ARM® Cortex®-M3 Core processor is used to power the device. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. 100 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 32-bit manner. DMA channels number YES. 768kB is the memory size of the part. The base part number STM32F207 can be used to find alternatives. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 120MHz. The device works in YES PWM channels. Located on the chip are 100 pins. The clock has 14 timers or counters on it. There are 100 pins on it. In this device, there is a CORTEX-M3 CPU embedded within it. There is an integrated ARM core architecture in it. There are 6 serial I/Os incorporated into the chip part.
STM32F207VFT6TR Features100-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
STM32F207VFT6TR ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32F207VFT6TR Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | STM32F2 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 120MHz |
| Base Part Number | STM32F207 |
| Pin Count | 100 |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, IrDA, LIN, MMC, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 768kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 82 |
| RAM Size | 132K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 768KB 768K x 8 |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Memory Card, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Supply Current-Max | 93mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Address Bus Width | 24 |
| ROM (words) | 49152 |
| Core Architecture | ARM |
| On Chip Program ROM Width | 128 |
| CPU Family | CORTEX-M3 |
| Low Power Mode | YES |
| Number of Serial I/Os | 6 |
| On Chip Data RAM Width | 32 |
| Number of DMA Channels | 16 |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |