![]()
Add to cart |
TMS470R1B1MPGEA belongs to the TMS470R1x family of general-purpose 16/32-bit reduced instruction set computer (RISC) microcontrollers. Based on the high-speed ARM7TDMI 16/32-bit RISC central processing unit (CPU), a high instruction throughput and greater code efficiency can be ensured to deliver high efficiency. The B1M RISC core architecture is well suited for applications where high performance and low power consumption are required.
High-performance static CMOS technology
Direct memory access (DMA) controller
Twelve communication interfaces
Low-power modes: STANDBY and HALT
Industrial temperature range
High-end embedded control applications
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 5 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Number of Pins | 144 |
| Weight | 1.290414g |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS470 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 60MHz |
| Base Part Number | 470R1 |
| Pin Count | 144 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.05V |
| Power Supplies | 1.83.3V |
| Interface | CAN, I2C, SCI, SPI |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | External |
| Number of I/O | 93 |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.71V~2.05V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM7® |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16/32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, SCI, SPI |
| Supply Current-Max | 115mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 12x10b |
| Access Time | 60 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 12 |
| ROM (words) | 1048576 |
| Core Architecture | ARM |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 64 |
| Number of Serial I/Os | 5 |
| Number of External Interrupts | 16 |
| Number of DMA Channels | 16 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 20mm |
| Width | 20mm |
| Thickness | 1.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |