![]()
Add to cart |
The high-performance Arm? Cortex?-M4 32-bit RISC core of the STM32F429IGT6 chip operates at a frequency of up to 180 MHz. A floating-point unit (FPU) single precision is a characteristic of the Cortex-M4 core that supports all Arm? single-precision data-processing instructions and data formats. Additionally, it incorporates a memory protection unit (MPU) that improves program security together with the whole range of DSP instructions.
The STM32F429IGT6 device includes a wide array of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses, two AHB buses, and a 32-bit multi-AHB bus matrix, as well as high-speed embedded memories (Flash memory up to 2 Mbyte, up to 256 Kbytes of SRAM), up to 4 Kbytes of backup SRAM, and these features.
Memories
– Up to 2 MB of Flash memory organized into two banks allowing read-while-write
– Up to 256+4 KB of SRAM including 64-KB of CCM (core coupled memory) data RAM
– Flexible external memory controller with up to 32-bit data bus: SRAM, PSRAM, SDRAM/LPSDR SDRAM, Compact Flash/NOR/NAND memories
Core: Arm? 32-bit Cortex?-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator?) allowing 0-wait state execution from Flash memory, frequency up to 180 MHz, MPU, 225 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP instructions
8- to 14-bit parallel camera interface up to 54 Mbytes/s
True random number generator
CRC calculation unit
RTC: subsecond accuracy, hardware calendar
96-bit unique ID
Printers, and scanners
Alarm systems, video intercom, and HVAC
Home audio appliances
Motor drive and application control
Medical equipment
Industrial applications: PLC, inverters, circuit breakers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 176 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| Max Power Dissipation | 526mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 180MHz |
| Base Part Number | STM32F429 |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, SDIO, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 140 |
| RAM Size | 256K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Core Architecture | ARM |
| CPU Family | CORTEX-M4F |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 24 |
| Number of I2C Channels | 3 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 24.1mm |
| Width | 24.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |