TAS3208IPZP OverviewBasically, it is a type of electronic component that is available in a 100-TQFP Exposed Pad package.A packaging way of Tray is provided.Fixed Point's wide range of applications makes it ideal for a wide variety of applications.Surface Mount is the direction in which it is mounted.It is important that the device is operated at a temperature of -40°C~85°C TA in order to ensure its normal functioning.As the name implies, the analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be inserted or removed.For its use, it has 100 terminations.Pins are present on the 100 component.In its configuration, there are 100 pins.There are a number of related parts that can be identified using the base part number TAS3208.In order for the device to operate at 135MHz frequency, there is a specific design.The mounting method is Surface Mount.3.3V electric power supplies it.In this device, 1 functions are available.
TAS3208IPZP FeaturesSupplied in the 100-TQFP Exposed Pad package
TAS3208IPZP ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TAS3208IPZP DSP applications.
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-TQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 100 |
| Weight | 505.386949mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 135MHz |
| Base Part Number | TAS3208 |
| Pin Count | 100 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Interface | AAI/O, DAI/O, I2C, I2S |
| Supply Current-Max | 200mA |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| On Chip Data RAM | 30.3kB |
| Height | 1.2mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |