TMS320C82GGP60 OverviewAn electronic component available in package 352-LBGA.Tray packaging is provided for it.Its Floating Point status makes it ideal for a wide range of applications.It is mounted in the direction of Surface Mount as shown in the image below.If it is operating at the temperature of 0°C~85°C TC, then it will be operating normally.This refers to the analog voltage range that can be input or output from 3.30V.There are several digital signal processors in the TMS320C8x series, including this one.In terms of its uses, it has 352 terminations.3.3V provides the supply voltage for it.The 352 component has pins.A 60MHz-frequency clock drives it.
TMS320C82GGP60 FeaturesSupplied in the 352-LBGA package
TMS320C82GGP60 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
TMS320C82GGP60 DSP applications.
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 352-LBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C8x |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 352 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 352 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B352 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.165V |
| Interface | Parallel |
| Clock Frequency | 60MHz |
| Address Bus Width | 32 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | NO |
| External Data Bus Width | 64 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| On Chip Data RAM | 84kB |
| Clock Rate | 60MHz |
| Length | 35mm |
| Height Seated (Max) | 1.7mm |
| Width | 35mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |