THS4303RGTT OverviewPackaging for the buffer amplifier is in the form of a 16-VFQFN Exposed Pad case. A General Purpose-type buffer amplifier is shown here. There is a Tape & Reel (TR) case that is delivered with the instrumentation amplifiers. A total of 16 terminations have been reported in the past few weeks. Buffer amplifier has a total of 16 pins on it. I would like you to keep in mind that this buffer amplifier needs to be run at a voltage of 5V. An 16-pin op amp ic is included in the package. With regards to the offset voltage of the input, buffer amplifier is rated at 1.5mV. For this electrical component, the recommended mounting type is Surface Mount, which is the most common. The buffer amplifier functions well at -40°C~85°C as far as operating temperature is concerned. Using a supply current of 34mA , this buffer op amp will be able to operate. Keeping the voltage gain at 5.25dB is the best course of action. 1 channels are available on the instrumentation amplifier. A TR-shaped amplifier is used to pack the buffer amps. It is recommended to keep the buffer amps resistance within the range of 1.6MOhm.
THS4303RGTT Features16 Pins
supply voltage of 5V
5.25dB voltage gain
Resistance of 1.6MOhm
THS4303RGTT ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
THS4303RGTT Instrumentational OP Amps applications.
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 24.097095mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 1.6MOhm |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TR |
| Max Power Dissipation | 1.65W |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | THS4303 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 34mA |
| Nominal Supply Current | 48mA |
| Power Dissipation | 2.53W |
| Slew Rate | 5500V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 52 dB |
| Current - Input Bias | 7μA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3V~5V ±1.5V~2.5V |
| Output Current per Channel | 180mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.5mV |
| Bandwidth | 1.8 GHz |
| Gain Bandwidth Product | 18GHz |
| Unity Gain BW-Nom | 1800000 kHz |
| Voltage Gain | 5.25dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 54dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 6V |
| Low-Bias | NO |
| Micropower | NO |
| Programmable Power | NO |
| Height | 1mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 900μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |