TLV2454AIPWR OverviewThe linear amplifier is packaged in a 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case. This is a General Purpose type op amp. Linear amplifier is delivered in a Cut Tape (CT) case. The number of terminations approaches 14. Buffer amplifier has a total of 14 pins. Please take in mind that this instrumentation amplifier should be run at 3V. The buffer op amp includes 14 pins. Regarding input offset voltage, op amp rates 1mV. Surface Mount is the recommended mounting type for this linear amplifier. With regard to operating temperature, this op amp functions well at -40°C~125°C. This op amp can operate from a supply current at 23μA. Voltage gain should remain at 103dB. This op amp ic outputs Rail-to-Rail signals, which is one of the many benefits it has. This linear amplifier has a total of 4 elements. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 3V. TR is adopted to pack the instrumentation amplifier.
TLV2454AIPWR Features14 Pins
supply voltage of 3V
103dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
TLV2454AIPWR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV2454AIPWR Instrumentational OP Amps applications.
Inverse/same-phase proportional circuit
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 3V |
| Base Part Number | TLV2454 |
| Pin Count | 14 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Number of Elements | 4 |
| Power Supplies | +-1.35/+-3/2.7/6V |
| Operating Supply Current | 23μA |
| Nominal Supply Current | 168μA |
| Power Dissipation | 720mW |
| Output Current | 10mA |
| Slew Rate | 0.11V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Current - Input Bias | 500pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~6V ±1.35V~3V |
| Output Current per Channel | 10mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1mV |
| Bandwidth | 220 kHz |
| Unity Gain BW-Nom | 220 kHz |
| Voltage Gain | 103dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.007μA |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 7V |
| Voltage - Input Offset | 300μV |
| Low-Bias | NO |
| Micropower | YES |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.005μA |
| Programmable Power | NO |
| Max I/O Voltage | 1mV |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |