TMS320C31PQA50 OverviewIt is a type of electronic component available in package 132-BQFP Bumpered.There is a packaging method of Tray provided with it.Due to its membership in Floating Point, it is ideally suited for a wide range of uses.Surface Mount is mounted in a manner that allows it to be moved.The operation of the device at the temperature of -40°C~125°C TC ensures the normal operation of the device.The digital voltage range of 5.00V refers to the voltage that can be input or output.The TMS320C3x series contains this digital signal processor.Its uses have 132 terminations.The voltage supplied by 5V is used to operate it.Pins are available for 132 components.In its configuration, 132 pins can be found.Many related parts can be identified by using the 320C31 part number as a base.50MHz is a frequency at which the device operates according to a specific design.Surface Mount is used as the mounting method.The device operates on a voltage of 5V as its supply voltage.Electricity is provided by 5V.
TMS320C31PQA50 FeaturesSupplied in the 132-BQFP Bumpered package
Operating supply voltage of 5V
TMS320C31PQA50 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320C31PQA50 DSP applications.
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 132-BQFP Bumpered |
| Number of Pins | 132 |
| Weight | 4.608697g |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C3x |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 132 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Frequency | 50MHz |
| Base Part Number | 320C31 |
| Pin Count | 132 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | Serial Port |
| RAM Size | 8kB |
| Supply Current-Max | 425mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Address Bus Width | 24 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| RAM (words) | 2048 |
| Voltage - I/O | 5.00V |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| On Chip Data RAM | 8.25kB |
| Length | 24.13mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |