TMS320VC5409GGU-80 OverviewIt is a kind of electronic component available in the 144-LFBGA package.It is provided with a packaging way of Tray.As a member of Fixed Point, it is ideally suitable for a wide range of applications.It is mounted in the way of Surface Mount.Operating at the temperature of -40°C~100°C TC ensures its normal operation.The analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or ouput.This digital signal processor is included into the TMS320C54x series.There are 144 terminations for its uses.It operates with the supply voltage of 1.8V.There are 144 component pins.144 pins can be found in its configuration.Based on its base part number of 320VC5409, many ralated parts can be found.It is specifically designed to operate with the frequency of 80MHz.It adopts Surface Mount as its mounting way.The minimum voltage supplied to this device is as low as 1.71V.The maximum voltage supplied to this device amounts to 3.6V.It operates with the supply voltage of 1.8V.This device is able to store 32kB data in its memory.It is supplied with 1.83.3V electric power.More additional features of ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY can also be provided by this electronic part.There are 16 information stored in the device.
TMS320VC5409GGU-80 FeaturesSupplied in the 144-LFBGA package
Operating supply voltage of 1.8V
TMS320VC5409GGU-80 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320VC5409GGU-80 DSP applications.
Audio signal
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LFBGA |
| Number of Pins | 144 |
| Weight | 325.906118mg |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | TMS320C54x |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Frequency | 80MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 320VC5409 |
| Pin Count | 144 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Power Supplies | 1.83.3V |
| Interface | Host Interface, McBSP |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.71V |
| Memory Size | 32kB |
| RAM Size | 64kB |
| Number of Bits | 16 |
| Bit Size | 16 |
| Data Bus Width | 16b |
| Address Bus Width | 23 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| RAM (words) | 32768 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (32kB) |
| Voltage - Core | 1.80V |
| Length | 12mm |
| Height Seated (Max) | 1.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |